Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Balon z Marek

Dziś nie tylko o "kryzysie". Dziś zachęcamy do zapoznania się z działalnością SP5WWL i Grzegorza Sprysaka SP5MGS oraz ich podopiecznych.

Uczniowie z Katolickich Szkół im. ks Bronisława Markiewicza w Markach aktywnie działają na polu krótkofalarskim i wypuszczają w stratosferę dużo balonów badawczych. Współpracują z nami przy m.in. przy Pikniku w Celestynowie i innych akcjach. Z ich balonów nadawane są obrazki SSTV promujące naszą sieć i krótkofalarstwo. Nasi członkowie aktywnie wspierają młodych krótkofalowców i są obecni, odbierając telemetrię z balonów. Jest nam niezwykle miło,że możemy współpracować z taką młodzieżą.

Poniżej jest link do filmu z ostatniego startu balonu oraz wywiad z młodymi krótkofalowcami z w/w szkoły.

Link

SP5BQ - Koordynator POWIATU SIEDLECKIEGO

Moi drodzy,

z dniem dzisiejszym Kolega SP5BQ został koordynatorem powiatowym na powiat siedlecki. Jest tam parę stacji do ogarnięcia i potencjał. Kolega Wojtek jest aktywny podczas ćwiczeń i wspiera nas w działaniach na KF, wraz kolegami z Siedlec i klubu SO5ZGO (nasz partner klubowy).

Kolega Wojtek będzie koordynował działania lokalne, kontakty z władzami lokalnymi i inicjatywy lokalne członków MASR w swoim powiecie - wszystko po uprzednim poinformowaniu kierownictwa MASR.

Stacje z obszaru omawianego powiatu proszone są o współpracę z SP5BQ.

Kolega Wojciech otrzyma ode mnie pismo w tej sprawie (via pocztę).

1% dla SP5MASR

1% dla SP5MASRMoi drodzy, mamy okres rozliczeń podatkowych. Jeśli będziecie chcieli przekazać 1% podatku dla MASR, to poniżej podaję KRS oraz opis.

KRS PZK: 0000088401
Cel: OT-37 SP5MASR

Pozdrawiam
Maciej SQ5EBM
Koordynator MASR

Krótkofalarstwo to styl życia - wywiad z SQ5PTZ

Obrazy SSTV odebrane z balonu stratosferycznego

Poniżej znajdują się obrazki z wypuszczonego balonu stratosferycznego który wystartował 13.01.2019 r. w ramach 27 Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.
Balon wystartował z Grodziska Mazowieckiego dzięki ekipie w składzie: Anna SQ5WLA, Ewa SQ5WOW, Paweł SQ5BLK, Andrzej SQ5FBI, Krzysztof SQ5NWI, Marcin SQ5PGC, Rysiek SQ9MDD oraz młodsza część klubu SP5YAM. Organizacją lotu balonu zajęły się kluby SP5MASR, SP5WWL oraz SP5YAM.

Balon nadawał przez SSTV paczkę 10 obrazków SP5MASR, 1 zdjęcie wygrane w licytacji, 1 zdjęcie ekipy z Góry Kalwarii a także po 2 obrazki klubów SP5WWL oraz SP5YAM.Galeria dostępna jest tutaj

Więcej informacji w sprawozadniu z 27 Finału WOŚP Góra Kalwarii

MASR w Górze Kalwarii i 27 Finał WOŚP - sprawozdanie

13 stycznia 2019, na zaproszenie sztabu WOŚP w Górze Kalwarii, reprezentacja SP5MASR - Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej SP EmCom wzięła udział w 27 finale tej imprezy charytatywnej. Celem naszej wizyty było zademonstrowanie naszych umiejętności i sprzętu oraz przybliżenie dla lokalnej społeczności tematyki radiokomunikacji amatorskiej i łączności kryzysowej. Nasz udział zorganizował mieszkaniec Góry Kalwarii Marcin SP5UX, przy wsparciu kolegów: Ivo SQ5BIH, Bolek SQ5PE, Michał SP5OSP, Radek SQ5GLU, Bartek SP5EKE, a także dołączył i swoją pomocą służył Tomasz SQ2LID.

13 stycznia 12-18:00 WOŚP

NewsyKoleżanki i Koledzy, w najbliższą niedzielę MASR wystawia się podczas finału WOŚP w Górze Kalwarii. Będziemy aktywni od godziny 12 do 18 w pasmach 80/40m oraz 145.500 i postaramy się być też na przemienniku DMR i SR5WZ. W tym samym czasie część członków MASR, którzy działają w SP5POT będą aktywni z finału WOŚP na warszawskiej Pradze. Bardzo prosimy Was o aktywność radiową i zgłaszanie się na wywołania SP5MASR. W pierwszej fazie skupimy się raczej na 40m i 2m,ale warunki pokażą. Wychodzimy do ludzi, pokazujemy im czym jest krótkofalarstwo., rozmawiamy i promujemy EMCOM.

Pozdrawiamy
Kierownictwo MASR

RAIN 2018 - ćwiczenia międzynarodwe

BezpieczeństwoRAIN 2018 – Polsko-Niemiecko-Holenderskie Ćwiczenia Łączności Kryzysowej

Autorami ćwiczeń byli: Przemek SQ8NYB, Michael DJ9OZ oraz Jan PA7O.
Ćwiczenia odbyły się w dniu 24.11.2018.

Ćwiczenia były skierowane do stacji sztabowych, w związku z czym nie ogłaszaliśmy pospolitego ruszenia. Polegały one na przekazaniu komunikatów pomiędzy Polską a Holandią via Niemcy i z powrotem na KF (80 oraz 40 metrów) oraz za pomocą emisji cyfrowej WinLink.

Polskę reprezentowały stacje: SP5MASR (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa) pod nadzorem Macieja SQ5EBM, Adriana SQ5AM, Wita SP5WIT oraz SP0MASR (Małopolska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej) pod nadzorem Michała SP9XWM oraz Tomka SP9SCZ.

Po stronie niemieckiej główna stacja: DL0NFD, zaś po stronie Holenderskiej: PI9D.

Ćwiczenia odbyły się w godzinach 1300-1430 czasu lokalnego. Ze względu na CQWW CW bardzo wiele stacji było słyszalnych na fonii i panował bardzo duży gwar. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas sytuacji Emergency, byłby wydzielony cichy kawałek częstotliwości. Nie odnotowano bariery językowej, co świadczy o wysoko wykwalifikowanej kadrze operatorów.

Podsumowując – ćwiczenia przebiegły pomyślnie. Podczas następnych ćwiczeń warto rozważyć przeprowadzenie prób łączności na paśmie 60 metrów, gdyż może ono być mniej zaszumione niż 80 metrów oraz o mniejszej liczbie QRM jak w przypadku 40 metrów.

Na zakończenie chciałem podziękować wszystkich uczestnikom wymienionym powyżej, a w szczególności Maciejowi SQ5EBM za pomoc w przygotowaniu podsumowania.

Pozdrawiam serdecznie,

Przemek SQ8NYB

v-ce Prezes ds. ćwiczeń Klubu Łączności Kryzysowej „SP EmCom” PZK

Koordynator Rzeszowskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej przy OT18 PZK w Rzeszowie

Spotkanie z koordynatorem RNRE w Warszawie

W piątek 7 grudnia na zaproszenie SP EmCom Mazowsze odbyło się spotkanie z koordynatorem włoskiego odpowiednika EmCom czyli Raggruppamento Nazionale Radiocomunicazioni Emergenza – Alberto Barbera IK1YLO.


Więcej na stronie SP EmComPozdrawiamy MASR.

Spotkanie Świąteczne


Za miesiąc Święta Bożego Narodzenia ? ? ?.
Z tej okazji Praski Oddział Terenowy PZK organizuje tradycyjne już spotkanie, które odbędzie się w niedzielę 9 grudnia 2018 roku o godz. 16 w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2.
Jak co roku impreza ma charakter składkowy, zachęcamy więc do przyniesienia świątecznych specjałów.
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków krótkofalarstwa i łączności radiowych wraz z bliskimi. Mamy nadzieję, że miło spędzimy ten czas w gronie przyjaciół i znajomych.
Do zobaczenia ?.

Zarząd OT-37 PZK

Mapa z ćwiczeń Renegade/Sarex 18/II

18 listopada, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z BBiZK, przekazaliśmy do Biura Bezpieczeństwa I Zarządzania Kryzysowego mapę zasięgu syren systemu alarmowania o zagrożeniach. Mapa Google została sporządzona na podstawie ponad 140 raportów z Warszawy i Mazowsza otrzymanych droga radiowa (bezpośrednia, przez przemienniki, przez Winlink). Zawarte są na niej raporty z wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Dziękujemy wszystkim za zgłoszenia.

Dziękuję wszystkim za zgłoszenia. Trochę wstyd,ze na 2200 wydanych pozwoleń na Mazowszu nie ma więcej woli działania. Niemniej ponad 140 zgłoszeń w tym roku to sporo więcej niż rok temu (ok 85 zgłoszeń). Świadczy to o wzroście świadomości i zaangażowania naszej Służby. Staramy się przypomnieć krótkofalowcom,że na ich pozwoleniach widnieje słowo Służba. Staramy się przypomnieć krótkofalowcom,że mogą być użyteczni dla społeczeństwa.

Link
Wygenerowano w sekund: 0.04