Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podziękowanie od Poczty Polskiej dla PZK , SPEmCom i MASR.

Witam,

W załączeniu Podziękowanie od Poczty Polskiej dla PZK , SPEmCom i MASR.

To dla nas ważne i świadczy o tym, że nasz wysiłek nie idzie na marne. W
imieniu Prezydium ZG PZK także dziękuję wszystkim uczestnikom ćwiczeń za
wysiłek i poświęcony czas.Vy 73!
Piotr SP2JMR sekretarz PZK

Przemiennik SR5DVR uruchomiony RON Radom

Przemiennik SR5DVR uruchomiony RON RadomWitam kolegów i koleżanki.
W dniu dzisiejszym został uruchomiony przemiennik DMR na obiekcie Emitel RON Radom. Zapraszam do łączności i testowania.
Przemiennik działa w trybie ROAMING
Parametry przemiennika SR5DVR:
TX: 439,3625 MHz RX: 431,7625 MHz
Modulacja Cyfrowa DMR
TS1 statycznie TG260 TG2605
TS2 statycznie TG26057 TG26058

Antena GP-6 na 80m nad gruntem na maszcie RON Radom Emitel.

Wszystkie prace sfinansowane z waszej darowizny na ten cel za co kolejny raz gorąco wam dziękuję

RON Radom montaż urządzeń

RON Radom montaż urządzeńWitam kolegów i koleżanki
Na wstępie pragnę kolejny raz podziękować wam za przekazane darowizny na cel montażu przemienników na maszcie Emitel RON Radom............

Dziękujemy Klubowi SP5KAB i Koledze Jacentemu SP5TA

NewsyKurz po ćwiczeniach "Awizo" już opadł, więc teraz oficjalnie dziękujemy Klubowi SP5KAB i Koledze Jacentemu SP5TA za stworzenie statycznej grupy DMR dla SP EMCOM PZK na czas ćwiczeń.
Korzystaliśmy z przemiennika SR5WAD.
Na zdjęciu Jacenty, członek SP5MASR i SP5KAB, nasz spec od DMR.Kierownictwo MASR.

Rajd Szkoleniowy MDP Powiatu Piaseczyńskiego "Zimne Doły 2019"

NewsyDnia 9 listopada br. odbył się 1 Rajd Szkoleniowy Młodziezowej Drużyny Pożarniczej Powiatu Piaseczyńskiego "Zimne Doły 2019".
To było bardzo ciekawe doświadczenie jak blisko 100 osób przeszkolić z podstawowych zasad prowadzenia łączności w grupie w ciągu jednego dnia. Zadanie dla młodzieży wydawało się proste, 5 grup i każda z grup musiała przekazać swój komunikat do innych jak i odebrać komunikat od pozostałych. Kryptonimy zostały dobrane specjalnie aby to utrudnić (Zosia, Kasia, Basia, Gosia, Asia) zaś komunikaty nie były logiczne aby pokazać, że w przekazywaniu wiadomości nie należy nic interpretować. U bardziej obytych z radiem było widać jak wyłaniają się stacje koordynujące. Zaskoczyła nas jedna z grup która pięknie współgrała bez stacji koordynującej. W pierwszych minutach szkolenia nasza młodzież bardzo szybko zauważyła błędy przy niewłaściwym korzystaniu z radiotelefonu i po około 5 minutach zaczął panować porządek. Opowiedzieliśmy każdej grupie w kilku słowach jak należy używać radiotelefonu aby mieć skuteczną łączność.

Z opiekunami grup w czasie ćwiczeń przeprowadziliśmy ciekawe rozmowy jak to u nich faktycznie wygląda aby połączyć przyjemne z pożytecznym czyli i praktycznie wyszkolić w kilka minut z zasad prawidłowej pracy radiooperatora i dorzucić garść sytuacji z prawdziwych akcji co również potrafi mocno wpłynąć na radiooperatorkę.

Równolegle, aby podnieść dla Nas poziom trudności, uczestniczyliśmy również w ćwiczeniach "Poczta 19" gdzie stację KF obsługiwał Mikołaj SP5ME.

Pozdrawiam
Tomasz (SQ5T)


Galeria zdjęć znajduje się w zakładce "Czytaj więcej".

(zdjęcia: Adrian Matusik SQ5AM)

Podsumowanie ćwiczeń "Awizo"

NewsyDnia 9 listopada, dzięki staraniom Kol. Bogdana Stańczyka SP5RMY, członka MASR wzięliśmy udział w ogólnopolskich ćwiczeniach "Awizo",które były częścią państwowych ćwiczeń "Poczta 19". Z ramienia SP EMCOM PZK organizatorami byli Koordynator Krajowy SP9XWM i v-ce koordynator ds. ćwiczeń SQ8NYB.Szczegóły w zakładce "Czytaj więcej".

Nasz udział w targach RadioExpo 2019

SprzętDrugiego października nasi Koledzy Adrian SQ5AM oraz Bolesław SQ5PE wzięli udział w targach RadioExpo 2019 jako prelegenci. Opowiadali o SP EMCOM PZK i o naszej sieci MASR.
Tutaj możecie zobaczyć relację foto:


http://radioexpo.pl/galeria-2019/
https://www.facebook.com/EmASR

udział MASR w X Nocy w Instytucie Lotnictwa

NewsyW piątek 11 października przedstawiciele naszej sieci wzięli udział w X Nocy w Instytucie Lotnictwa. Już po raz trzeci wystawialiśmy się z naszym sprzętem i opowiadaliśmy zwiedzającym o naszej Służbie.
Łączność kryzysowa to nie tylko "działania w polu". Staramy się docierać do świadomości obywateli, przypomnieć im o naszej Służbie. Staramy się nadrobić dziesięciolecia zaniedbań na polu PR.
Bardzo dziękujemy organizatorom, gościom i kolegom,którzy z nami działali. Szczególnie Piotrowi SP5MG za wsparcie nas w sekcji łączności satelitarnej.
W tym roku było ciut skromniej,ale sezon przeziębieniowy dopadł członków naszej ekipy. Niemniej przez IL przewinęło się ponad 50000 gości. Wielu zaglądało na nasze stanowisko.

Pozdrawiamy
Zespół MASR.

III Mazowiecki Piknik Radiowy - Podsumowanie

NewsySzanowni,

Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Celestynów III Mazowiecki Piknik Radiowy w Centrum Edukacji Leśnej Celestynów już za nami. Pomysł, który zrodził sie w głowie Michała SP5OSP co raz bardziej się rozrasta. W tym roku odwiedziło nas ponad ćwierć tysiąca ludzi, w tym ponad setka zarejestrowanych. Prezentowaliśmy nasz sprzęt, opowiadaliśmy o Winlinku, zasilaniu alternatywnym i innych kwestiach. Dzięki wsparciu klubów SP5YAM, SP5WWL, SP5PRF z pikniku poleciał balon stratosferyczny z nadajnikiem SSTV. Był to męczący, ale satysfakcjonujący weekend. W piątek wystawialiśmy się na X Nocy w Instytucie Lotnictwa. Przez IL przewinęło się ponad 50000 ludzi. Wiele osób zaglądało na nasze stanowisko.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami, współdziałali i odwiedzili nas w IL i w Celestynowie.

Galeria Radka SQ5GLU:
http://radi.klosz.art.pl/20191013-Piknik_Celestynow/

A tutaj artykuł Henryka SM0JHF o naszych działaniach:
https://dxnews.com/promoting-amateur-radio-2019/

Manewry na Jurze - podsumowanie.

Szanowni,
Manewry na Jurze zakończone. Dla tych,którzy byli tam pierwszy raz to była dobra nauka. Na przyszły rok planujemy pojawienie się wcześniej i zorganizowanie ćwiczeń z łączności dla ratowników, a więc ciut inną formę naszego udziału.
Bardzo dziękujemy Fundacji Anikar i wszystkim ratownikom za dzielenie się wiedzą. MASR reprezentowali:SP5ME, SP5K, SP5GDX, SQ5LTF, SP5OSP, SQ5EBM.Na miejscu działaliśmy też z SQ3TGV reprezentującym SiR i SQ9GPS z OSP MSTÓW. Zarówno podczas wiosennej edycji jak i obecnej most UKF Zawiercie-Warszawa/Radom został zrealizowany przez MASR dzięki pomocy i życzliwości Mateusza Kułacha SQ9NKX . Ponownie wykorzystaliśmy emisję OLIVIA na 144MHz. Testowe wiadomości zostały przekazane do SQ5DRO w Radomiu a później do Warszawy. Z miejsca ćwiczeń testowaliśmy też łączność z węzłem SR5WLK. Jak pech to pech - serwer sterujący węzłem uległ uszkodzeniu,ale tego samego dnia odzyskaliśmy SR5WLK. Z Jury musieliśmy zatem korzystać z węzłów austriackich na 3,6MHz.

Zdjęcia do obejrzenia na naszym fanpage'u


Ubolewamy,że pomimo naszych próśb już po raz kolejny najbliższa działaniom sieć SP EMCOM - OSR Częstochowa Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności nie odpowiedziała na wezwanie i nie wzięła udziału w ćwiczeniach. Z rozmów z lokalnymi krótkofalowcami dowiedzieliśmy się,że sieć ta de facto nie istnieje. W związku z tym -po raz kolejny - zwracamy się do SP EMCOM PZK o uporządkowanie statusów sieci na mapie, gdyż figurowanie tam niedziałających, "jednoosobowych"; "fikcyjnych" sieci jest afrontem dla sieci działających i wprowadza w błąd nie tylko krótkofalowców,ale i urzędników, z którymi rozmawiamy. Utrzymywanie takiej fikcji jest -w naszym mniemaniu- nie do przyjęcia. Przecież my również polegamy na mapach SP EMCOM i statusach sieci w naszych działaniach. Finalnie wygląda to tak,że rozszerzamy działalność poza Mazowsze i wyręczamy "papierowe" sieci.
Opisaliśmy to w podsumowaniu wiosennych, ogólnopolskich ćwiczeń "Anikar" (Z wyciągiem ze sprawozdania można zapoznać się tutaj:

https://drive.google.com/file/d/1_WhCurYWONVyLBl72_jR7UsGmeX862Fs/view?usp=sharing
)

Niestety od czasu tamtych ćwiczeń nie nastąpiła aktualizacja stanu sieci.
W Polsce mamy parę aktywnych sieci i dużą grupę "sieci papierowych". W sprawozdaniach to może wygląda fajnie,ale chyba nie o taką formę działania nam chodzi?

Kierownictwo MASR.

80-lecie obrony Reduty Babice

W niedzielę 29 września br. na zaproszenie Wójta gminy Stare Babice, Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa, wspólnie ze Stowarzyszeniem Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza uczestniczyły w obchodach 80-lecia obrony Reduty Babice we wrześniu 1939 roku.

73 Sebastian SO5WB
Wygenerowano w sekund: 0.04