Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Wsparcie dla Szpitala MSWiA

Szanowni,

Jak wiecie nie jesteśmy ratownikami medycznymi. Nasze zdolności i możliwości skupiają się stricte na łączności.

SP5MASR PZK QRV na ES'HAIL2

Dziś,22.03.2020 po udanych próbach przeprowadzonych w ostatnich dniach, dzięki ciężkiej pracy Kolegów Bolesława SQ5PE i Krzysztofa SP5GDX nasza sieć uzyskała zdolność do komunikacji z użyciem jedynego, amatorskiego satelity geostacjonarnego.
Od dziś nasza sieć uniezależniła się od łączności KF w celu kontaktu z zagranicą oraz uzyskała zdolność pracy w WL2K via tego satelitę.Poniżej komunikat nadany na planowanej QRG EMCOM o ogłoszeniu QRV MASR PZK. Jednocześnie dementujemy twierdzenia o jakimkolwiek wywyższaniu się. To nie nasza wina,ze SQ5PE ma ponad 2m wzrostu,a satelita wisi w kosmosie.

Link

EMCOM A ES'HAIL

BezpieczeństwoW porozumieniu z Prezesem SP EMCOM PZK, Kol. Michałem SP9XWM nawiązaliśmy kontakt z niemieckim AMSAT w celu wspólnego działania dot. przyznania QRG dla działań kryzysowych na satelicie Es'Hail.

Frontem do klienta - czyli o emcomie dla laików

Z lekkim opóźnieniem pojawia się to na naszej www, gdyż większość informacji publikujemy na naszym Facebookowym fanpejdżu.

Portal Hamnews zaprezentował dwuczęściowy artykuł o krótkofalarskim emcomie, gdyż wiele osób wiedzę o emcomie czerpie głównie ze swoich wyobrażeń i patrzy na rodzącą się w Polsce łączności kryzysowej przez pryzmat istniejących od dziesięcioleci, finansowanych przez państwo albo z grubych składek członkowskich sieci w państwach zachodnich.

Zachęcamy do lektury:
Cz.1 Link
Cz.2Link

COVID-19 i co dalej?

Szanowni,

odpowiadając na pytania od osób zupełnie niezorientowanych czym krótkofalarska łączność kryzysowa jest śpieszymy przypomnieć, gdyż widzimy, że nawet artykuły w prasie branżowej są zbyt skomplikowaną lekturą, że:

1. Nie! Nie posiadamy własnych helikopterów, łodzi desantowych.
2. Nie! Nie jesteśmy jednostką specjalną.
3. Nie! Nie jesteśmy jednostką do walki z zagrożeniami Atomowymi, Biologicznymi, Chemicznymi.
4. Nie! Nie jesteśmy wypożyczalnią sprzętu radiowego, ale odpowiednie kontakty mamy i jeśli jakaś instytucja pogrążona w kryzysie związanym z COVID-19 poprosi, to uruchomimy nasze kontakty.
5. Nie! Nie posiadamy strojów hazmat. Wielu z nas posiada własne środki ochrony.
6. Nie! Łączność tradycyjna nie została przerwana. Zachorowań mamy mniej niż na grypę i śmierci również.
7. Tak! Jesteśmy w kontakcie z organizacjami zrzeszonymi w KDS ds. RiOL i z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy. Przedstawiciele BBiZK mają do nas wszelkie, niezbędne namiary i jeśli taka konieczność zajdzie podejmiemy działania w ramach przewidzianych dla emcomu.
8. Tak! Działamy! Przenieśliśmy testowy węzeł WL2K na 144850 w lepszą i silniejszą lokalizację. Na wypadek "k". Poza obszar najbardziej narażony.
9. Tak! Pracujemy nad uniezależnieniem węzła WL2K na KF od komercyjnego łącza.
10. Tak! Przeprowadziliśmy ćwiczenia z REALNIE istniejącymi sieciami, symulując konieczność przekazu informacji po blokadzie dużego miasta.
11. Tak! Podjęliśmy działania z SP EMCOM PZK w ramach współpracy międzynarodowej, w celu przygotowania się do zaniku łączności konwencjonalnej i zapewnienia Polakom poza granicami kraju łączności z Polską.
12. Tak! Jesteśmy prawie całą dobę osiągalni na 145.500.
13. Tak! Jesteśmy gotowi służyć społeczności lokalnej. Aktywni członkowie MASR są znani w swoim otoczeniu, a jeśli wystąpi potrzeba, to mogą oznaczyć swoje stacje piktogramem :http://masr.pl/viewpage.php?page_id=3 *
14. Tak! W ramach przygotowania do sytuacji kryzysowej przeprowadziliśmy udane próby na Es'hail fonią i WL2K, a więc w naszej sieci są już dwa zestawy do łączności satelitarnej geostacjonarnej. Będzie więcej.

* juz dwa lata czekamy na wprowadzenie tego znaku przez PZK

Ćwiczenia "Blokada"

W dniu dzisiejszym odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia UKF "Blokada". Spośród istniejących sieci SP EMCOM zdolności do pracy UKF zgłosiły sieci:Śląska (Jastrzębie), Pomorska, Podlaska, Lubelska, Podkarpacka, Małopolska, Dolnośląska. Pozostałe sieci albo nie odpowiedziały na wezwanie SP EMCOM PZK albo nie posiadają sprzętu i umiejętności niezbędnych do przeprowadzenia łączności na UKF.

UWAGA! PODWYŻSZONY STAN GOTOWOŚCI

BezpieczeństwoMASR Będzie na 145.5. W nocy z CTCSS 127.3. W razie koniecznosci na 80m.

UWAGA UWAGA UWAGA!!! Z dniem 9 lutego, od godz. 06:00 aż do odwołania ogłaszam stan podwyższonej gotowości dla wszystkich sieci łączności kryzysowej SP EmCom PZK. Od niedzieli 09 lutego 2020 - godzin przedpołudniowych - nad Polskę z zachodu i północnego zachodu będzie stopniowo przemieszczać się głęboki niż Sabina. Towarzyszyć mu będzie huragan Ciara. Niżowa pogoda oznacza jedno silny wiatr sięgający w porywach do 100 [km/h] oraz intensywne opady deszczu na zachodzie i północnym zachodzie Polski oraz deszczu ze śniegiem i śniegu na wschodzie kraju. Najcięższa będzie noc z niedzieli na poniedziałek (9 na 10 lutego) i cały poniedziałkowy oraz wtorkowy dzień 10 i 11 lutego. We wtorek oraz środę sytuacja pogodowa będzie się stopniowo normować. Podczas silnej wietrznej pogody w przypadku braku takiej konieczności sugerowane jest pozostanie w miejscach pobytu. Pamiętaj zabezpiecz ludzi, zwierzęta oraz mienie. Zabezpiecz do użytku przenośny i mobilny sprzęt łączności oraz rezerwowe źródła zasilania, w czasie trwania alertu, mogą okazać się bardzo potrzebne. Proszę o stały nasłuch na częstotliwościach 145,500 oraz 433,500 [MHz], lokalnych przemiennikach VHF/UHF oraz pozostałych częstotliwościach używanych lokalnie przez poszczególne sieci. Lokalnych Koordynatorów SP EmCom PZK oraz Grupę Szybkiego Reagowania proszę o zabezpieczenie środków łączności i zasobów ludzkich do ewent. podjęcia działań dyżurnych i wyjazdu w teren. W razie potrzeb zostanie uruchomiona krajowa sieć łączności w paśmie 80 metrów na częstotliwości w wycinku pasma 3,700 - 3,750 [MHz]. Bieżące dyspozycje będą przekazywane na bieżąco.

Pozdrawiam,

Vy 73, Michał Wilczyński SP9XWM

EmCom Manager PZK - Koordynator ds. Łączności Kryzysowej

Testy łączności SP EMCOM PZK 04.02.2020

BezpieczeństwoWczoraj stacja sztabowa Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej Polskiego Związku Krótkofalowców prowadziła cotygodniowe "odpisanie obecności" stacji SP EMCOM. Wsparcia udzielały stacje pomocnicze z sieci MASR (Ciechanów, Płońsk, Ostrołęka, Żyrardów, Warszawa).
Bardzo dziękujemy innym stacjom, które pomagały w odbiorze okręgu 4. W paśmie 80m warunki nie były tragiczne.

Sprawdzenie odbyło się na 3715kHz LSB. Niestety dobre warunki propagacyjne na Europę sprawiły,że 3728 było mocno zajęte przez stacje spoza Polski. Mieliśmy godzinę na fonię. Niektórzy koledzy buntowali się,że porządkowanie wywołań po numerach okręgu powoduje długie oczekiwanie dla stacji z np. okręgu 9. Trudno. Jest to konieczne do zaprowadzenia porządku. Zgłosiło się 78 stacji. Wiemy,że stacji oczekujących było więcej. Następnym razem postaramy się przedłużyć sekcję foniczną. Występował problem z odbiorem ze względu na działalność stacji pirackich, które aktywnie zakłócały słabszych korespondentów. W przypadku jednej ze stacji zbieramy odpowiedni materiał w celu zgłoszenia sprawy do UKE. Wbrew, niektórym opiniom są na to "paragrafy". Będziemy prosili Prezesa Polski Związek Krótkofalowców Waldemar Sznajder oraz Prezesa SP EMCOM PZK Michał Wilczyński o kontrasygnowanie pisma do Urząd Komunikacji Elektronicznej. Leży to w interesie naszego Związku i naszej Służby, gdyż osoby nieodpowiedzialne, zakłócające łączność mogą stanowić znaczne zagrożenie w sytuacji kryzysowej.
Pragniemy przypomnieć, że obecna technika umożliwia- nawet amatorom - dość dokładne odszukanie źródła sygnału.

Poniżej lista stacji w sekcji fonicznej. Przepraszam za ewentualne pomyłki w znakach (zakłócenia).

sp1cdr
sp1ga
sp9mli
sq2rse
sq5aky
so5max
sq5fbi
so5prz
sq5scz
sp5ta
sp5mbt
sp5aik
sq5ltt
sq5pj
sp5qir
sq6dgs
sp6dk
sp6wts
sp6ina
sp6kb
sq6nsf
sp7bix
sp7kie
sq7brh
sp7fpm
sp7mtu
sp7nwm
sq7fsw
sq8w
sp8n
sp8gk
sp8sd
sq8rmx
sp8nfz
sq8pki
sq8sep
sp8hpw
sq8al
sq9dhs
sq9lfp
sq9ita
sq9ol
sq9grz
sq9ivd
sq9okt
sq9jye
sq9nkl
sq9ojv
sq9ond
sq1psa
sq2lyz
sp2kmh
sq2dmx
sp2hca
sq2nig
sp5xov
sp2kmh
sp3hsz
ok2biq
sq1kpn
sp3tut
sp4jlt
sq4ixl
sp4rua
sp4ged
sp4shl
sp4rng
sq5dro
so95iaru
sp5me
sq5am
so5ad
sp5gdx
sq5wh
sq5tk
sp5bk
sq5nhl
sp5d
sp5naf

Odnośnie części cyfrowej, która ze względu na wartość edukacyjna przedłużyła się o 1.5h, to była to pierwsza okazja do przetestowania Winlinka w opcji Peer-to-Peer z dużą ilością stacji. Do tej pory używaliśmy tej opcji podczas ćwiczeń,ale do wymiany komunikatów pomiędzy dwiema stacjami. Tym razem było ich o wiele więcej. Testowaliśmy zachowanie się emisji Winmor przy zakłóceniach. Nauka pożyteczna do planowanych ćwiczeń. Odnotowaliśmy dużą ilość błędów dekodowania ID.

Problemy: dla wielu operatorów była to pierwsza okazja do łączności P2P. Nie są oni przyzwyczajeni do monitorowania ruchu "na ucho" i do monitorowania okna Sound Card TNC, w którym widać odbywający się ruch. Ignorowali też informacje z programu o "Channel busy", która pojawia się przed wciśnięciem wymuszenia połączenia.

Efekt był taki,że wiele stacji nie mogło dokończyć połączenia i przesłać wiadomości, gdyż inni
operatorzy w tym samym czasie nadawali żądanie połączenia. To istotna nauka zarówno dla Net Control jak i dla indywidualnych operatorów. Słuchać, słuchać, patrzeć na status połączenia i jeszcze raz słuchać.
Była to fajna symulacja "spanikowanego tłumu", który będzie się starał przekazać wiadomość. Niektórzy operatorzy, pisząc wiadomość zapomnieli o przestawieniu jej z Winlink Message na Peer-To-Peer Message, inni zapomnieli przestawić programu z Winlink session na Peer-to-Peerm (zaowocowało to masą powtórzonych wywołań i błędem połączenia).

Cyfrowo połączyły się następujące stacje,ale tylko część dała radę przebić się przez zakłócenia:
SQ8AL
SQ8W
SQ9MLI
SQ4MIK
SQ2DMX
SQ2NIG
SP8LKSR
SQ6DST
SP5GDX
SQ9OND
SQ9OJV
SQ7BRH

Dziękujemy wszystkim za udział. Dziękujemy za wspólną naukę. Chcielibyśmy w tym roku zrobić ogólnokrajowe ćwiczenia z Winlinkiem. Byłaby to kopia ćwiczeń z Finlandii.

SP EmCom - Łączność Kryzysowa PZK

O MASR w TVP3

NewsyW dzisiejszym wydaniu Kuriera Mazowieckiego na antenie TVP3 Warszawa Koledzy Jarosław Chrapek i Sebastian Orda-Sztark opowiadali o Centrum Nauki Radiostacja Transatlantycka i o miejscu naszej sieci w powstającym Centrum Nauki.
warszawa.tvp.pl

Test łączności MASR 17-12-2019

17 grudnia w godzinach 20:30-22:00 odbył się test łączności dla MASR.
Ćwiczenia prowadziła grupa w składzie: Wit (SP5WIT), Radek (SQ5GLU) i Bartek (SP5EKE).
Szczegóły w zakładce "czytaj więcej"


Pozdrawiamy

SP5WIT, SQ5GLU, SP5EKE


Podziękowania za pomocWygenerowano w sekund: 0.04