Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie ćwiczeń "MASR Winlink"

Bezpieczeństwo
W ćwiczeniach wzięło udział 27 stacji udzielając informacji pogodowych do stacji pomocniczych jak i sztabowych. Ćwiczenia pokazały,że przesyłanie droga radiowa wiadomości email jest opanowane i grupy stacji pomocniczych jak i sztabowych są w stanie zapewnić ciągłość informacji potrzebnych do dalszych działań w łączności kryzysowych.
Przeprowadzenie ćwiczeń dało nam szansę na pierwsze testy węzła Winlink Packet na 2m. Znaleźliśmy parę błędów w ustawieniach,które uniemożliwiły nam przesłanie formularzy szybszą drogą. Tomek SQ5T już nad tym pracuje,aby w przyszłości,finalna stacja pracowała sprawnie. Potwierdziło się,że do sprawnego zarządzania zapisywaniem i przesyłaniem komunikatów potrzebne są dwie osoby. Jeden operator da rade,ale musi robić komunikat zbiorczy.

Przy okazji na stacji sztabowej przetestowano poziom zakłóceń generowany przez ATU AH-4. Niestety,ale W.cz. skutecznie zakłócało pracę na pozostałych pasmach, wchodząc w tor audio innych radiostacji.

W cwiczeniach odebranow 8 wiadomosci Winlink w tym 4 zbiorcze 4 indywidualne.

Stacje indywidualne ktore przeslaly wiadomosc via Winlink to SP5UX, SQ5PE, SQ5NWF, SQ5EBM.
Dane ze stacji sztabowej przesłano na pasmie 10,1MHz do węzła w Bułgarii.

Stacja sztabowa pracowała z 3 lokalizacji:
Głowna - Wiązowna
Zapasowa - Saską Kępa (Warszawa)
DMR - Targówek

W raportach brak informacji dotyczących pasma, na którym zebrano informacje pogodowe. Nie jest to ważne lecz przydaje sie w statystykach łączności.

Kolejne ćwiczenia, które powinny się odbyć to ćwiczenia ogólnopolskie.

Zadaniem ćwiczeń ogólnopolskich ma być stworzenie sieci stacji z obsługa winlink, ścisłe współpracujących ze stacjami sztabowymi. Stacje pomocnicze jak i stacje sztabowe zbierają informacje od stacji zgłaszających i przekazują do stacji winlink w okręgu SP. Stacje Winlink z okręgów SP przetwarzają dalej informacje wysyłając zbiorcze raporty do SP EMCOM. Ćwiczenia takie mogą pokazać skale zasięgu Winlinka w SP.

Maciej SQ5EBM - Koordynator MASR
Norbert SQ5DRO - Koordynator Powiatu RadomskiegoWygenerowano w sekund: 0.03