Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie Ćwiczeń Błyskawica 2017 stacja Net Control Centrum SP5MASR

NewsyZe zwzględu na obowiązki i zasięg ćwiczeń nie pracowaliśmy tym razem z terenu i w paru operatorów.

Jako Relay Station (stacja przekaznikowa) i NET CONTROL CENTRUM przeprowadziłem 10 QSO. Są to tylko te istotne, czyli: przekaz wiadomosci, odbior komunikatu.

Ze względu na zasięg ćwiczeń - ich ukierunkowanie na obszar przygraniczny - nie byliśmy aktywni na 145.500. Nasluch oczywiscie był,ale nie prowadziliśmy tam wywołań. Kol. Adrian SQ5AM był na nasłuchu w pasmie 2m.
Byliśmy też na nasłuchu na II szczelinie DMR na SR5WB. Rownież Dstar był włączony. Duży poziom QRN trochę utrudniał pracę. Dodatkowo ćwiczenia zgrały się z zawodami w pasmie 80m, więc aktywnie wzrosła ilość QRM.

Pracę jako SP5MASR - Net Control Centrum, rozpocząłęm na 3728.0 kHz. Dołączyli do mnie SP5RE i SO5MAX. Dość szybko zostałem poproszony przez TACTICAL NET CONTROL SP0MASR o pomoc w nawiązaniu łączności z DA0EC na 40m. Obecnie nie dysponuję odpowiednią antena na 40m, poza LW na wysokosci ok 5m. Uznałem,że jako stacja oddalona od rejonu objętego zdarzeniami, obszaru "K", nie jestem zmuszony do pracy z małą mocą. Uruchomiłem wzmacniacz. Poza tym wyposażenie budowanej przeze mnie stacji (Węzeł Łączności Kryzysowej "Wiązowna") docelowo pozwoli uzyskać zasięg globalny z możliwościa SAT-COM wlacznie oraz na pracę ze wzmacaniczem przy braku zasilania z sieci (agregat ma wystarczającą moc). Poza drobymi problemami w postaci koniecznosci restartu komputera wszystko poszło "OK".

Przestroiłem się na 7115.0kHz i po paru wywołaniach nawiązałem łączność z DA0EC. Początkowo z dużymi trudnościami (QRN burzowe). Później, przepinając się między LW a multi dipolem (80/60/30m) udawało mi się odbierać komunikaty od stacji niemieckiej i przekazywac je na 80'tce do SP0MASR. W drugą stronę to samo. Przekazywałem komunikaty od SP0MASR na 40m. Następnie przy nieudanej probie nawiązania łączności miedzy SP0MASR a DA0EC na 80m rozpocząłem przekazywanie wiadomości na pasmie 80m, gdyż obie strony odbierałem wystarczająco dobrze, a dzięki dużej mocy mogłem być dobrze odbierany w DL'u.

Problemem okazała się bariera językowa. Komunikaty polskie tłumaczyłem na żywo i później przekazywałem do DL. Stacja z Niemiec była bardzo "basowa" i ciężko szło zrozumiec ją w zakłóceniach. Dodatkowo czasami podawała czas lokalny zamiast UTC. W czasie, kiedy musiałem opuścić 3728.0kHz moje zadania operatorskie przejęli koledzy: Hubert SP5RE i Maciej SO5MAX. Przyjęli paredziesiąt raportów pogodowych, lokalnych. Zadnych wymagających przekazania do SP0MASR.
Jedynie SP5RE przekazał do "Taktycznej "info o QRG Net Control Północ. Duży poziom QRN trochę utrudniał pracę. Dodatkowo ćwiczenia zgrały się z zawodami na pasmie 80m, więc aktywnie wzrosła ilość QRM'ów.

Oto podsumowanie z pkt. widzenia SO5MAX i SP5RE,którzy zastępowali mnie jako Net Control Centrum

SO5MAX:
W ćwiczeniach nawiązano prawie 50 QSO.
W trakcie drugiej godziny trwały zawody zamkowe które urealniły możliwe do wystąpienia trudne warunki pracy.
Zgłaszający informacje byli przygotowani i zdyscyplinowani, w spokoju oczekiwali na możliwość podania danych. W przypadku konieczności przeprowadzenia retransmisji służyli pomocą. Wiele stacji do ćwiczeń podeszło uwzględniając realia łączności kryzysowej, pracowały mocą QRP i w miarę możliwości z zasilania awaryjnego.
W związku z warunkami istniała kilkukrotnie konieczność pomocy stacji będących na nasłuchu.
Minimalna obsługa częstotliwości NetControl w postaci 2 stacji przyniosła wymierne efekty - ciągłość pracy i weryfikację otrzymywanych danych.

Jako minus można zapisać brak aktywności na częstotliwościach UKF 2m i 70cm. Nad przywróceniem ich warto się głęboko zastanowić i rozpocząć działania oddolne.
Kolejnym minusem może być brak potwierdzenia przekazywanych informacji przez niektóre stacje - brak info o imieniu SP0MASR, mimo wielokrotnych pytań.
Brakowało niestety informacji od stacji Net Control Taktyczna o częstotliwości pracy pozostałych stacji NetControl Regionalnych.

W przypadku konieczności przekierowania jakiejś stacji do właściwego okręgu nie byliśmy pewni czy jest do kogo.

SP5RE:
Ja tylko mogę dodać, że w trakcie ćwiczeń, na 145.500 w kontakcie były 3 stacje: SQ5AM, SP5RE, SQ5EBM.
Wielkim plusem, była koordynacja działań 3 stacji w paśmie 80 m: SP5MASR (z operatorem SQ5EBM), SO5MAX, SP5RE.
SP5MASR była w kontakcie z SP0MASR w okolicach 3780. Maciek "przychodził" na częstotliwość 3,729. W pewnym momencie dostaliśmy zadanie, by zamiast jego pełnić funkcję Net Control Centrum. Krótka chwila konsternacji, bo nie było dla mnie jasne na jakiej częstotliwości. SO5MAX zaczął wywoływać na 3,729 Jako Net Control Centrum.
Ja - SP5RE - przeszukiwałem pasmo i wracałem do SO5MAX zgłaszając się od czasu do czasu. Przekazałem także informację do SP0MASR, o której przekazanie poprosił SP5MASR. Jedno z zadań nie zostało wykonane - Net Control Północ nie zostało przeze mnie odnalezione na wskazanej częstotliwości (i wokół niej).
U mnie jak zwykle podczas ćwiczeń była początkowo nerwowość działań, ale łatwość kontaktu naszej trójki (SO5MAX, SQ5EBM i mnie) oraz płynna nasza współpraca - mimo że SO5MAX dostępny był dla nas tylko na 80 m - uspokoiła działania i przywróciła ich pewność. To podobało mi się najbardziej.
Wnioski następujące:
Każda stacja Net Control powinna składać się co najmniej z dwóch stacji: Net Control + asystent. Net Control "trzyma częstotliwość" i odbiera komunikaty od asystentów pozostałych Net Control. Asystent wykonuje zadania i przekazuje informacje pomiędzy stacjami Net Control.
Jeśli więc dana sieć ma pełnić dwie funkcje (Net Control obszaru i np. czasowo Net Control całej akcji) to dla sprawnego wypełnienia takiego działania potrzebne są dla efektywnego działania 4 stacje, a 3 to minimalna ich liczba. W przypadku gdy do opanowania byłby jeszcze dodatkowo pasmo 2 m liczba operatorów powinna być jeszcze większa.
Doświadczenie z Błyskawicy 2017 - uspokojenia działań, po sprawdzeniu, że 3 współpracujące stacje są w stanie ogarnąć ruch podczas ćwiczeń - było budujące i mam nadzieję doświadczać go dalej.

Film z ćwiczeń znajduje się tutaj.
To chyba wszystko.

Pozdrawiam
Maciek Muszalski
SQ5EBM/SN5V
Koordynator MASR PZK
Wygenerowano w sekund: 0.03