Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Rajd Szkoleniowy MDP Powiatu Piaseczyńskiego "Zimne Doły 2019"

NewsyTo było bardzo ciekawe doświadczenie jak blisko 100 osób przeszkolić z podstawowych zasad prowadzenia łączności w grupie w ciągu jednego dnia. Zadanie dla młodzieży wydawało się proste, 5 grup i każda z grup musiała przekazać swój komunikat do innych jak i odebrać komunikat od pozostałych. Kryptonimy zostały dobrane specjalnie aby to utrudnić (Zosia, Kasia, Basia, Gosia, Asia) zaś komunikaty nie były logiczne aby pokazać, że w przekazywaniu wiadomości nie należy nic interpretować. U bardziej obytych z radiem było widać jak wyłaniają się stacje koordynujące. Zaskoczyła nas jedna z grup która pięknie współgrała bez stacji koordynującej. W pierwszych minutach szkolenia nasza młodzież bardzo szybko zauważyła błędy przy niewłaściwym korzystaniu z radiotelefonu i po około 5 minutach zaczął panować porządek. Opowiedzieliśmy każdej grupie w kilku słowach jak należy używać radiotelefonu aby mieć skuteczną łączność.

Z opiekunami grup w czasie ćwiczeń przeprowadziliśmy ciekawe rozmowy jak to u nich faktycznie wygląda aby połączyć przyjemne z pożytecznym czyli i praktycznie wyszkolić w kilka minut z zasad prawidłowej pracy radiooperatora i dorzucić garść sytuacji z prawdziwych akcji co również potrafi mocno wpłynąć na radiooperatorkę.

Równolegle, aby podnieść dla Nas poziom trudności, uczestniczyliśmy również w ćwiczeniach "Poczta 19" gdzie stację KF obsługiwał Mikołaj SP5ME.

Pozdrawiam
Tomasz (SQ5T)

(zdjęcia: Adrian Matusik SQ5AM)
Wygenerowano w sekund: 0.03