Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Podsumowanie ćwiczeń "Awizo"

NewsyDnia 9 listopada, dzięki staraniom Kol. Bogdana Stańczyka SP5RMY, członka MASR wzięliśmy udział w ogólnopolskich ćwiczeniach "Awizo",które były częścią państwowych ćwiczeń "Poczta 19". Z ramienia SP EMCOM PZK organizatorami byli Koordynator Krajowy SP9XWM i v-ce koordynator ds. ćwiczeń SQ8NYB.




W ćwiczeniach wzięły udział nastepujące sieci wojewódzkie SP EMCOM PZK.


  • WER Warszawa, Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa, - CENTRALNY WĘZEŁ NA POLSKĘ (NET CONTROL)

  • WER Lublin, Lubelska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa,

  • WER Kraków, Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej,

  • WER Rudna Mała, Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa,

  • WER Zabrze - Grupa Szybkiego Reagowania Psy Ratownicze,

  • WER Pruszcz Gdański - Pomorska Sieć Łączności Kryzysowej,

  • WER Lisi Ogon - SP EmCom Kujawy a de facto niezarejestrowana w SP ECMOM PZK sieć z Tczewa,

  • WER Łódź - Łódzka Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej.




Poniższe sieci - WERy posiadały obsługę WL2K:


  • Pruszcz Gdański

  • Kraków

  • Lublin

  • Zabrze

  • Łódź via SQ7RF tj. WL2K do SQ7RF a później fonią na KF.




Naszym zadaniem jako NET CONTROL było:


  1. Utworzenie sieci wsparcia

  2. Utworzenie sieci WER

  3. Przekaz informacji z WER WARSZAWA do innych WER i odwrotnie.

  4. Przekaz informacji od głównego koordynatora Poczty Polskiej do wskazanych WER

  5. Zabezpieczenie łączności cyfrowej na wypadek braku łączności fonicznej (WL2K)

  6. Rejestrowanie wiadomości pomiędzy WER i przesył WL2K do WER ZABRZE (główny koordynator PP)Przekazaliśmy 2 komunikaty z WER Warszawa (jeden jako odpowiedź na żądanie WER ZABRZE). Przekazywaliśmy też do ogółu komunikat z WER Zabrze i do WER Zabrze odpowiedzi zwrotne z każdego z WERów. Dodatkowo wszystkie komunikaty szły via WL2K.




Najsłabiej słyszeliśmy WER Pruszcz Gdański i Rudna Mała z tym,że Rudną o wiele lepiej od Pruszcza. Szczególnie pod koniec pracy. Pełen szacunek dla kolegów za spory wysiłek przy osiągalnych środkach. Brawo chłopy! Zespołowi z SP8PLM należy się wyróżnienie za ducha walki!

Najmocniej słyszeliśmy WER ŁÓDŹ i WER ZABRZE. WER Zabrze nie odbierał nas. Używaliśmy stacji pomocniczych.

Rozstawione,w pawilonie zewnętrznym (namiocie) mieliśmy:
IC-7100 : WL2K + wsparcie 80m fonia na fan-dipolu oddalonym ok. 60m od namiotu. Moc 30-100W. W zależności od potrzeby.

IC-706mk2g: fonia, antena delta 80m + endfed.

2x FT857d (1x UKF, 1xKF/UKF) anteny pionowe x200 i x50

1xM0NKA + endfed 80-10 i GP 1\4 na 40,30i 20 i 5\8 na 15m - jako zapas.Stacje UKF pracowały tylko z akumulatorów.

Zasilanie: agregat + akumulatory w zapasie + zasilanie z samochodu jako zapas.
Zapasowy zasilacz 40A ARM-3.
Duża ilość zapasowych kabli, anten, balunów. Redundancja. Wszak byliśmy Net Control, a to zobowiązuje.
TRXy HT 2/70 analog + DMR do łączności via cross band i lokalnej oraz jako backup dla łączności z WERami. (DMR nie był zbyt popularny jako backup), zapasowe laptopy do WL2K.
Pawilon/Namiot i agregat z OT-37.

Skład osobowy MASR na WER Warszawa:

Bolek SQ5PE, Bartosz Stawowski SQ5IQY, Krzysztof Górka SP5GDX, Hilary SP5D, SP8WIP, Piotr Wiśniewski SQ5PTZ, SQ5GLU, Bogdan Stańczyk SP5RMY (przedstawiciel PP), Przemysław Załęski SO5EV, Dariusz Ivo Tusiewicz SQ5BIH, Maciej Muszalski SQ5EBM.


Dla Kolegów SP8WIP oraz SP5D był to debiut w ćwiczeniach. Bardzo dziękujemy im za wsparcie, za skrupulatne notowanie komunikatów i pomoc w rozstawianiu sprzętu.

Spośród poniższych stacji pomocniczych najwięcej zadań przypadło dla stacji/operatorów SO5L (SP5WIT+SP5SO). Przekazywaliśmy im info na żywo, na 2m jeśli mieliśmy problem z odbiorem, aby od razu mogli wejść do działania.

Stacje pomocnicze:

Zbyszek Pegieel SQ5PGL (k. Nasielska)
Andrzej Detka SQ5FBI (Żyrardów)
SP5BQ/SP5TZZ/SQ5KHB (Siedlce)
Norbert Wojas SQ5DRO (Radom)
Wit Turkowski SO5L (SP5WIT i SP5SO) (Zalesie Dolne k/Piaseczna)
SQ9DHS (Jastrzębie Zdrój)
SQ9ITA (Zawiercie)
SQ9GPS - nie słyszeliśmy tej stacji (Solarnia)


Dziękujemy również Koledze Jacentemu (SP5TA) za wsparcie ćwiczeń poprzez konfigurację - podlinkowanie statycznej dedykowanej grupy EmCom (TS2:260015) na przemienniku DMR'owym SR5WAD ( Komin EC Kawęczyn ). Ułatwiło to pomocniczą łączność lokalną podczas ćwiczeń na b. dużym obszarze Mazowsza.

Bardzo dziękujemy wszystkim stacjom wspierającym za obecność. NIe wykorzystaliśmy każdej z waszych stacji,ale byliście w zabezpieczeniu. Te ćwiczenia były ważne i zakrojone na szeroką skalę, więc stacje wsparcia były dla nas istotnym zabezpieczeniem i pomocą.

Do łączności UKF WER Warszawa z Siedlcami, Radomiem i innymi stacjami pomocniczymi mieliśmy uruchomione 3 przemienniki cross-bandowe. Głównym był xband zlokalizowany w wieżowcu na warszawskim Natolinie, u Kol. Jarka SQ5NHL. Zapasowy xband WER Warszawa-NHL-Radom został postawiony w Wiązownie, a trzeci na Ochocie.
Zrezygnowaliśmy z pracy na paśmie 60m. Cały czas staramy się to pasmo wybadać,ale zbyt mało kolegów dysponuje antenami/rozblokowanymi TRX na to pasmo. Pasmo 40m również nie zapewniło nam łączności po Polsce. Najlepiej spisało się pasmo 80m, którego obecne parametry pozwalają na łączność po kraju nawet w ciągu dnia. Nauczeni doświadczeniami z poprzednich ćwiczeń i naszych "imprez" zapewniliśmy w WER Warszawa wystarczający skład osobowy, aby bezproblemowo i sprawnie rozwinąć anteny i pozostałe oprzyrządowanie oraz zapewnić zmienników dla operatorów. Również zdobyte doświadczenia sprawiły,że wyposażeni byliśmy w mnogość stacji KF, co pozwalało na jednoczesną pracę fonią i WL2K, a dzięki dużej separacji anten i wykorzystaniu pasma 30m (węzły w Rosji i Bułgarii) nie generowaliśmy sobie zakłóceń. Również, po doświadczeniach z poprzednich ćwiczeń operatorzy wyposażeni byli w nagłowne zestawy mik-słuchawkowe. Pełne rozłożenie (wszystkie stacje, anteny, pawilon) zajęło nam ok 1h., może minimalnie dłużej. Nie śpieszyliśmy się gdyż nie było takiej potrzeby. Pierwszy -oczywiście- był Bolesław SQ5PE, który jest u nas sprinterem w rozkładaniu gotowej do pracy stacji.

Z naszej perspektywy ćwiczenia uważamy za udane. Wszystkie zadania zostały wykonane. Obecnie oczekujemy na feedback z Poczty Polskiej i na podsumowanie SP EMCOM PZK.

Ubolewamy,że sieci,które figurują jako gotowe do działania - gotowymi nie są. Są to sieci "na niby". Figuranci. Sieci te nie potrafią zapewnić nawet jednego operatora do działania w terenie pomimo składu osobowego przekraczającego niekiedy 100 osób. Stawia to pod znakiem zapytania ich użyteczność. Niestety nie wszystkie łączności można prowadzić w domu, w kapciach.Nasuwa się wniosek,że przy wsparciu finansowym (dojazd/kwaterunek) łączność ogólnokrajową mogą zapewnić sieci Pomorska, Mazowiecka, Małopolska, Lubelska, Jastrzębska. Zauważamy też, że dużym utrudnieniem w ćwiczeniach jest ograniczona ilość sprzętu niektórych sieci i niskie, techniczne umiejętności jej członków, co przekłada się na brak interfejsów do emisji cyfrowych lub brak sprzętu z takimi interfejsami. Uniemożliwia to stosowanie sprawdzonych w łączności kryzysowej rozwiązań np. Winlinka, który jest niezbędny do "formalnego" przekazania komunikatu, z potwierdzeniem, kiedy warunki propagacyjne nie pozwalają na łączność foniczną. Warto pamiętać,że gdyby nie wsparcie stacji pomocniczych, to z niektórymi WERami wystąpiłyby krytyczne problemy z łącznością foniczną.

Te WERy pozostały bez obsady:

- WER Wrocław - Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa, - BRAK OBSADY, BRAK POINFORMOWANIA ORGANIZATORA O NIESTAWIENIU SIĘ W WER. Wystosowano prośbę o wsparcie do OT-01 PZK,ale pozostała ona bez odzewu.

- WER Komorniki - Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa, - BRAK ŁĄCZNOŚCI. Na 128 zarejestrowanych członków SP EmCom Wielkopolska nie zdołała wystawić zespołu potrafiącego zapewnić łączność na KF.

- WER Szczecin - Amatorska Sieć Ratunkowa Zachodniopomorskiego OT PZK w Szczecinie - BRAK OBSADY, BRAK POINFORMOWANIA ORGANIZATORA O NIESTAWIENIU SIĘ NA WER. 68 osób w sieci i brak obsady. Aż strach pomyśleć co będzie w razie "K".


Niestety wiele innych WERów nie było obsadzonych. Jest to pole do popisu dla Kolegów krótkofalowców. SP4, SP7, SP3, SP6, SP1 - tam są potrzebni ludzie chętni do działania. Zabawą w zawody i wspominaniem powodzi z 1997 nie przekonacie społeczeństwa do naszej użyteczności.

Mamy nadzieję,że sieci,które przez ostatni rok nie opanowały obsługi emisji cyfrowych wyposażą się w interfejsy i dumnie wkroczą w świat rozwiązań stosowanych globalnie w łączności kryzysowej.

Dziękujemy wszystkim za udział, a żonom i partnerkom za wspieranie nas.

Surowe zdjęcia i filmy dostępne są na naszym FP Facebook https://www.facebook.com/EmASR/
Kol. SQ5PE zmontuje krótki film z całości ćwiczeń. Będzie on dostępny na w/w fp fb i naszym YT

https://www.youtube.com/channel/UCDTfA8EvM1Rl0NJ_k6IriHA


Galeria Radka SQ5GLU:
http://radi.klosz.art.pl/20191109_MASR_Cwiczenia_Poczta-19/












































EDIT: Po ćwiczeniach dostaliśmy informację,że Kol. SP5TZZ, z przyczyn zdrowotnych, nie mógł byc obecny na stacji w Siedlcach

Pozdrawiam

Maciej Muszalski
SQ5EBM
Wygenerowano w sekund: 0.04