
W dniu 26 czerwca na terenie paku Agrykola w Warszawie dobyła się impreza pod hasłem „Bądź bezpieczny w wakacje”
(
Link ).
Zaproszenie, już po raz kolejny, otrzymaliśmy od Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w miasta stołecznego Warszawy. Impreza ta ma za zadanie przybliżenie młodzieży bezpiecznych zachowań oraz zaprzyjaźnienia ich z różnego rodzaju służbami. Podczas pikniku każde ze stanowisk miało przygotowany program edukacyjny podczas którego wdrażało zwiedzających w arkana wykonywanych zadań. Takie przekazywanie wiedzy i prawidłowych zachowań społecznych poprzez zabawę i możliwość namacalnego zobaczenia służb - jak wiemy jest najskuteczniejsze.
Wśród wystawców była: Państwowa Straż Pożarna, Komanda stołeczna Policji, Komenda Miejska Policji, Grupa poszukiwawcza i osób zaginionych. Grupa specjalistyczna, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Sanepid. Nadwiślański oddział Straży Granicznej, Straż Miejska, Polski Czerwony Krzyż, Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa.
Stanowiskiem MASR opiekował się kol. Bolesław SQ5PE. dodatkowo dołączyli do niego Adrian SQ5AM, Mikołaj SP5ME, Krzysztof SP5GDX, Jerzy SP5DRE, Tomek SQ5TK wraz z synem oraz Bartek SQ5EKE.
Lokalizacja była dość sprzyjająca gdyż mnogość okolicznych drzew pomagała w rozwieszeniu odpowiedniego sprzętu. Podczas imprezy zaprezentowaliśmy szereg rozwiązań oraz przygotowaliśmy dla odwiedzających kilka informacji oraz praktycznych pokazów. Podczas trwania imprezy skupialiśmy się w zależności do wieku i stopnia zainteresowania naszych rozmówców na następujących aspektach.
- łączność w sytuacjach klęsk i katastrof - czyli zastąpienie niedziałającej łączność i wspomaganie innych służb i naszą łącznością - w tym celu zostało przygotowane stanowisko zarówno KF z działającym systemem Winlink, który był prezentowany i wzbudzał powszechny podziw.
- łączność pomiędzy służbami - tu została pokazana stacja UHF/VHF dająca możliwość komunikacji bezpośredniej jak i przez przemienniki z rożnego rodzaju służbami zarówno transmisjami analogowymi jak i cyfrowymi.
- łączność pomiędzy stacjami węzłowymi - w tym celu dzięki zastosowaniu anten kierunkowych na pasmo UKF oraz emisji SSB analogowych jak i cyfrowych pokazane zostały możliwość tworzenia radiomostów
- pomoc przy zarządzaniu operatorami oraz praktyczne wykorzystanie systemu APRS - powstała stacja z własnym DIGI oraz komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie między innymi APRSIS32, które miało na celu zwizualizowanie ruchów ( między innymi naszych ) oraz innych za pośrednictwem systemu APRS. Prezentacja ta również była prowadzona dla służb poszukiwawczych oraz ratowniczych które poznawały potencjał tej metody jako uzupełnienie ich systemu.
- łączność pomiędzy obywatelami - tu za pośrednictwem radiostacji PMR pokazywane były przykłady popranej obsługi radiostacji przenośnej oraz prawidłowego przekazywania komunikatów drogą radiową. Przy okazji informowaliśmy młodzież oraz opiekunów o akcji „ Tu mieszka krótkofalowiec Tu wezwiesz pomoc „
- nauka alfabetu Morse’a - Młodzież za pomocą „klucza” treningowego zapoznawała się z prawidłowym nadaniem sygnału SOS oraz uczyła się literek na podstawie swojego imienia.
Do prezentacji tych celów zastosowany został prywatny sprzęt należący do poszczególnych członków zespołu MASR.
Zaprezentowane były panele fotowoltaiczne, które podłączone do skrzynek zasileniowych dawały nam podczas pikniku zasilanie do naszego sprzętu. Każda ze stacji pracowała na SWOIM autonomicznym zasilaniu i pomimo tego, że organizator zapewnił nam zasilanie sieciowe nie było ono wykorzystywane.
Postawiony został 10m maszt terenowy przeznaczony do montowaniu na betonie, na którego szczycie zamontowane zostały między innymi antena Yagi 2m/70cm w polaryzacji pionowej jak i antena Diamond X50 wraz z przewodami Euroflex 10. Całość przyłączona była do radiostacji w GoBoxie należącym do SQ5PE i radia Yeasu 857 oraz Motorolli GM360, służącej do pracy ze służbami.
W użyciu była również antena Chameleon CHA która przygotowana była do pracy w pełnym zakresie KF.
Do pracy z systemem Winlink SP5GDX przyszedł ze swoim projektem GoBoxa w którym miał kompletny system oparty na radiu QRP M0NKA i mimo pracy QRP kolega bez problemu łączył się z węzłami Winlink zarówno w Polsce jak i Europie.
Stanowisko systemu APRS zostało dostarczone i skonfigurowane przez Kolegę SP5ME który na podstawie radia Yeasu 897 z autonomicznym zasilaniem oraz SCU-17 i anteny w układzie dipol na 2m obsługiwał na swoim Laptopie oprogramowanie APRSIS32.
Przy samochodzie rozwieszone zostały plansze informacyjne dotyczące działalności zarówno PZK jak i informujące o przeznaczeniu prezentowanych i wystawionych urządzeń.
Miało to na celu łatwiejsze przedstawienie funkcji jakie spełniają poszczególne elementy naszego sprzętu. Wiele urządzeń było jedynie wystawionych w charakterze rekwizytów,np.: system antenowy do obioru informacji z satelit pogodowych NOAA, maszt 12m oraz inne systemy antenowe na pasma KF.
Cieszy nas fakt, ze w obecnych, rozbudowanych telekomunikacyjne czasach podczas takich wydarzeń spotykamy się zainteresowaniem naszą Służbą. Ważne były dla nas nie tylko rozmowy z młodzieżą która dowiadywała się o istnieniu Radioamatorów, ale również spore zainteresowanie innych służb które z ciekawością przyglądały się naszym rozwiązaniom technicznym. Smuci jednocześnie fakt organizacji imprezy w środku tygodnia, co negatywnie przekłada się na ilość korespondentów na KF i UKF.
Bolesław SQ5PE