Wieczorno - nocne ćwiczenia "Anikar" - podsumowanie Kol. SQ5AM

Na piątkowe wieczorno-nocne ćwiczenia w hotelowym pokoju zainstalowaliśmy digi APRS w wersji walizkowej do tego antena SG-7900 na 5 metrowym maszcie w balkonu. Digi pokryło nam zasięgiem teren o promieniu ok. 10km do stacji ręcznych. Pod wiatą, gdzie zlokalizowany był sztab mieliśmy dwie stację. Jedna służyła do obsługi APRS odbierając dane bezpośrednio z ręcznych radiostacji lub poprzez digi, druga natomiast pełniła funkcję stacji do łączności głosowych z grupami poszukiwawczymi. W grupach przeszukujących teren byli krótkofalowcy z ręcznymi radiami APRS i koordynator akcji dzięki temu miał w sztabie graficznie na monitorze pogląd na cały teren poszukiwań wraz z bieżącą lokalizacją grup poszukiwawczych. Korespondencja głosowa przebiegała sprawnie, choć w dalszym ciągu problemem jest przyzwyczajenie do zbyt częstej wymiany znaków, co powoduje czas zajętości kanału radiowego. Jest to zupełnie niepotrzebne. Dobrym pomysłem jest przyjęcie na czas akcji kryptonimów i posługiwanie się nimi. Zwłaszcza jeśli chodzi o sztab, gdzie osoba przy radiostacji może się zmieniać i wołanie jej znakiem może powodować sytuację, że nikt nie zgłasza się ze sztabu. Zatem zaleca się przyjęcie kryptonimów dla sztabu – SZTAB lub 00, a dla ratowników samych sufiksów: ME, AM, BLK, BIH itp. Lub odpowiednio zespół 1, zespół 2, zespół 3
W sobotę z samego rana udaliśmy się na prośbę Częstochowskiej policji na teren, w którym kilka dni wcześniej zaginął człowiek. Jadąc w kolumnie, która została rozdzielona grupy pojechały różnymi trasami na miejsce zbiórki. Dzięki temu korespondencję między samochodami usłyszeli krótkofalowcy z Częstochowy: Mariusz SQ9KFZ i Krzysiek SQ9MPK. Koledzy z Częstochowy stawili się na miejscu poszukiwań i również aktywnie wzięli w nich udział.
Podobnie jak poprzedniego dnia w sztabie ustawiliśmy walizkowe Digi, a zespoły poszukiwawcze wraz z krótkofalowcami ruszyli w teren. Używaliśmy w trakcie akcji częstotliwości KRG i 145.500. Uwagi takie same jak do ćwiczeń nocnych. Co do wskazówek które trzeba wziąć pod uwagę w przyszłości, to lokalizacja Digi i ewentualnie przemiennika go-box. Wskazane aby był zlokalizowany w wysokim punkcie. Niekoniecznie w sztabie. Na UKFie mieliśmy łączność z Bartkiem SP5EKE, który został w ośrodku i mając do dyspozycji łączność UKF i KF odbierał od nas raporty i w ramach ćwiczeń sieci EmCom przesyłał je do Warszawy. System APRS świetnie sprawdził się podczas akcji poszukiwawczej na terenie ponad 200 ha. Wyjazd i udział w ćwiczeniach dał nam szansę sprawdzenia rozwiązań APRS i łączności w terenie. Jesteśmy w stanie obsłużyć akcję poszukiwawczą na terenie kilkuset hektarów.
Adrian SQ5AM.
AMPodsumowanieANIKAR.doc.