
W dniach 5-6 kwietnia 2019, SP EMCOM PZK pod kierownictwem Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej PZK – MASR, zorganizował ćwiczenia „Anikar”. Miały one charakter ogólnokrajowy, natomiast główna ich część odbyła się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w ramach corocznych ćwiczeń ratowniczych Fundacji „Anikar” oraz innych grup ratowniczych. Ćwiczenia były prowadzone wspólnie z lokalnymi służbami i z faktyczną obecnością członków struktur SP EMCOM na miejscu.
Jednym z kluczowych założeń było połączenie działań ratowniczych z testem łączności i przekazanie drogą radiową wiadomości do centralnego ośrodka decyzyjnego (w realnych warunkach zapewniając możliwość przekazania informacji do urzędów w stolicy w przypadku braku łączności GSM). Jednocześnie miało stanowić to sprawdzian faktycznej gotowości sieci SP EMCOM.
Na ćwiczenia udali się członkowie MASR: SQ5AM, SP5ME, SP5EKE, SP5K, SQ9PPR, SQ5BIH oraz stacje wspierające SQ9MDD i SQ5BLK. Ponadto w tej części ćwiczeń wzięli udział koledzy: SP9ITA, SQ3TGV, SQ9KFZ. Sekcję UKF z Zawiercia wspierał SQ9NKX.
Ćwiczenia podzielono na 2 sekcje: KF i UKF (odpowiednio, w piątek 5 kwietnia oraz sobotę 6 kwietnia). Celem ćwiczeń KF było zgłoszenie się przez stacje pełniące obowiązki sztabowych, do stacji terenowej pracującej na Jurze, i odebranie obrazu SSTV. Odebrany adres miał być odesłany drogą e-mail, a stacja SP5MASR miała wysłać to za pośrednictwem systemu Winlink.
Ćwiczenia UKF polegały na przekazaniu komunikatu z miejsca ćwiczeń bezpośrednio do stacji sztabowej SP5MASR na 2m SSB w cyfrowej emisji Olivia 8/250. Następnie stacja SP5MASR miała przekazać komunikat zwrotnie via system Winlink do stacji terenowej w miejscu ćwiczeń, oraz rozesłać komunikat do najdalszych zakątków swojej sieci. Ponadto przekazanie komunikatu z miejsca ćwiczeń do miało zostać wykonane za pomocą mostu UKF, złożonego ze stacji wyznaczonych na mapie ćwiczeń lub innych, wg organizacji danych sieci. Celem było zbudowanie mostu UKF od sieci do sieci, z pomocą stacji-członków lub krótkofalowców niezrzeszonych w SP EMCOM PZK.
Przed rozpoczęciem sekcji UKF okazało się, że personel znajdujący się na Jurze został zadysponowany przez Policję do poszukiwań zaginionej osoby. Ćwiczenia poza wątkiem teoretycznym nabrały też wymiaru realnego.
W ćwiczeniach KF, ze względu na skierowanie sił na Jurze do działań z ratownikami, zrezygnowano z sekcji 60m. Na 40m wystąpił brak słyszalności. W początkowej fazie na 80m warunki były sprzyjające. Niestety po pewnym czasie na QRG pojawiły się stacje rosyjskie, które ignorowały wielokrotne prośby o wstrzymanie się, co utrudniło odbiór
SSTV.
W tej części ćwiczeń zgłosiły się stacje SP5BQ, SP5TZZ, SP5UX, SQ5PET, SQ5PE, SO5AD. Niestety nie zgłosił się szereg stacji, których udziału oczekiwano w tej sekcji ćwiczeń.
Spośród sieci SP EMCOM PZK zgłosiły się:
1. KRAKOWSKA AMATORSKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ
2. AMATORSKA SIEĆ RATUNKOWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO OT PZK W SZCZECINIE
3. RZESZOWSKA KRÓTKOFALARSKA SIEĆ RATUNKOWA [RKSR]
4. RADIO KLUB PRZY JEDNOSTCE STRZELECKIEJ 1325 JASTRZĘBIE IM: RTM. W.PILE
5. MAZOWIECKA AMATORSKA SIEĆ RATUNKOWA
6. LUBELSKA KRÓTKOFALARSKA SIEĆ RATUNKOWA
7. SIEĆ PODLASKA
8. Już po zakończeniu ćwiczeń – POMORSKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ
Zgłosiły się również stacje indywidualne: SP4FDH/4, SQ2RBZ, SQ7CGU.
Odbiór obrazu SSTV, potwierdziły odesłaniem go do SP5ME następujące stacje:
SQ5BQ, SP2SL, SP5TZZ, SP5UX, SQ9IAB, SP8TDK, SP8POC, SP8YCB, SP8LKSR.
Podczas powtórki transmisji SSTV następnego dnia obecne były stacje SP5BQ, SP5EB, SQ8W, SP9KUP.
Niestety niektóre z sieci krajowych nie podjęły pracy w tych ćwiczeniach, tracąc szansę sprawdzenia się we wspólnej aktywności z udziałem ratowników i w realnej sytuacji mającej charakter kryzysowy.
Sobotnie ćwiczenia UKF rozpoczął odbiór komunikatu z Jury na 2m SSB około godziny 11:32 i przekazanie zwrotne po Winlinku.
Główny ciężar prowadzenia komunikacji UKF na miejscu ćwiczeń przejął na siebie Kol. Bartek SP5EKE. Reszta personelu udała się na poszukiwania zaginionej osoby.
Z miejsca ćwiczeń przekazano komunikaty do Zawiercia, do stacji SQ9NKX skąd bezpośrednio dotarł on do SP5MASR na 144.250 USB w emisji Olivia 8/250. 2 ćwiczebne komunikaty zostały odebrane i odesłane via Winlink oraz przekazane na 145.5 FM do stacji w zasięgu oraz stacji wspierającej, zlokalizowanej na Kopcu PW
w Warszawie. Następnie prowadzono wywołania wskazanych na mapie stacji sieci MASR.
Na obszarze natywnym dla MASR główny ciężar łączności 2m FM przejęła ekipa złożona z:
SP5DLX, SP5WIT, SQ5GLU. Stację uruchomioną przez tych operatorów zlokalizowano na Kopcu Powstania Warszawskiego. Lokalizacja ta pozwala na pokrycie UKF w promieniu 70-100km z anteny pionowej. Z Kopca odebrany został również przekaz nadany z Zawiercia protokołem Olivia.
Na Kopcu podczas ćwiczeń gościli: SP5SO wraz z rodziną, SO5AD, SQ5PE, SQ5WM.
Stacja zlokalizowana na Kopcu była w stałej łączności ze stacją SP5MASR, prowadziła wywołania stacji przewidzianych do udziału w ćwiczeniach, oraz rozgłaszała otrzymane z Jury ćwiczebne komunikaty do stacji które zgłosiły się na częstotliwości.
W ćwiczeniach - sekcji UKF - w obszarze funkcjonowania MASR uczestniczyły stacje:
SQ5AKY, SP5GDX, SQ5PJ, SQ5UX, SQ5PET, SQ5JUV, SQ5NHL, SQ5NWO, SQ5GRP, SQ6RLH, SQ5IQY, SQ5DRO, SQ5AZZ, SQ7HIK, SQ7WKY, SQ5CWQ, SQ5PTZ, SP5DPB, SP5SO, SQ5KIK.
W tej sekcji ćwiczeń niestety także nie podjął pracy szereg stacji, których uczestnictwa oczekiwano.
W oddzielnym artykule publikujemy raport Adriana SQ5AM, z miejsca ćwiczeń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Całość w formacie docx dostepna jest
tutaj.