Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum

Pogoda

Częstotliwości Emergency

Zakres KF

3.760 MHz LSB
7.110 MHz LSB

Zakres UKF

145.500 MHz FM
433.500 MHz FM

Polecamy

Zapraszamy do testowania węzła WL2K

OprogramowanieMoi drodzy! Od dziś po okresie próbnym na 40m w Qth Kol. Sq5t , jedyny, polski węzeł Winlink - SP5MASR - jest dostępny na 80m, a więc dla całej Polski i okolic.

ĆWICZENIA "NAMIAR"

BezpieczeństwoWakacje się skonczyly!

Ćwiczenia APRS "Namiar"
05.09.2018
20:00-22:00

Prowadzący: SP5ME Mikołaj

QRG: 145.500 fonia - tutaj Mikołaj będzie podawał wywołanie
i dalsze informacje o QRG stacji automatycznej. Mikołaj poprosi też o pomoc silniejsze stacje.

144.800 aprs

Ćwiczenia polegają na zlokalizowaniu, jak najdokładniej, stacji automatycznej / beaconu (sstv), która gdzieś będzie wystawiona (tajemnica Ryszarda SQ9MDD). Ćwiczenia mają na celu poznanie funkcji aprs, które mogą się przydać np w przypadku namierzania stacji utrudniających łączność, jak i przykładowo sygnału radiowego osoby poszukiwanej. Część z naszych kolegów specjalizuje się w wykorzystaniu APRS w akcjach ratowniczych i ćwiczenia maja na celu przetestowanie rozwiązań przed wspólnymi ćwiczeniami z ratownikami , we wrześniu.

Kto ma możliwość i czuję się na siłach, aktywuje swoją stacje według instrukcji ze strony http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=1239

Kto czuje się na siłach to może sam wystawić siebie jako stacja słysząca sygnał namierzany wg instrukcji :
http://tech4.pl/SQ9MDD/?p=1090

Inni proszeni są o podawanie raportów siły sygnału stacji automatycznej, zysku anteny, wysokość nad gruntem, jeżeli jest przysłonięta to z jakiego kierunku, a w przypadku stacji z antenami kierunkowymi kierunek anteny i szerokość wiązki.

Kierownictwo MASR PZK

II Mazowiecki Piknik Radiowy w Celestynowie

NewsyZapraszamy na II Mazowieckie Spotkanie Radiowe na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie dnia 23-09-2018r. (niedziela) w godz. 11-16.
Piknik ma charakter otwarty podobnie do innych spotkań krótkofalowców takich jak w Kampinoskim Parku Narodowym czy Kozienicach i ma na celu ogólną promocję technik łączności amatorskiej w tym również technik radiowej łączności kryzysowej.
Organizatorami Imprezy są Koledzy Michał SP5OSP oraz jako Z-ca Piotr SQ5PTZ.

W Pikniku biorą udział:

  • Nadleśnictwo Celestynów

  • Zarząd 37 OT Polskiego Związku Krótkofalowców

  • Zarząd SP EmCom na czele z Michałem SP9XWM

  • Ochotnicza Straż Pożarna w Wiązownie

  • Grupa Szkoleniowa Pierwszej Pomocy PCK

  • Fundacja Jednym Śladem


Więcej szegółów na stronie organizatora: www.piknik-celestynow.pl

Serdecznie zapraszamy !!

Sierpniowy Świat Radio wspomina o naszej działalności

NewsySierpniowy Świat Radio wspomina o naszej działalności promującej Służbę Radiokomunikacyjną Amatorską.

Więcej na naszym FP SP EmCom Mazowsze

Artykuł o SP EMCOM PZK i o nas we wrześniowym wydaniu magazynu QST

NewsyWe wrześniowym numerze magazynu QST, wydawanym przez ARRL, dzięki uprzejmości Henryka SM0JHF i redakcji ukazał się artykuł o SP EMCOM PZK i o nas.

Udział MASR w szkoleniu z zastosowania GPS w akcjach poszukiwawczych

Bezpieczeństwo07.07.2018 na zaproszenie Fundacji Anikar wzięliśmy udział w szkoleniu z zastosowania GPS w akcjach poszukiwawczych.

Podsumowanie ćwiczeń "MASR Winlink"

BezpieczeństwoKolega Norbert SQ5DRO, koordynator na powiat radomski zaproponował zorganizowanie ćwiczeń ad hoc z używania formularzy IARU w Winlinku. Bardzo dobry pomysł,bo nadal wielu z nas nie ma w tym wprawy. Również przyda się ćwiczenie z obsługi Winlinka dla mnie zaznajomionych z nim kolegów. Mieliśmy łączność od Radomia po Pułtusk i Brańszczyk.

Piknik "Bądź Bezpieczny Latem w Mieście".

Newsy27.06.2018 Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa Polskiego Związku Krótkofalowców, na zaproszenie Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, wzięła udział w pikniku „Bądź bezpieczny latem w mieście”.

Wśród uczestników byli: Wojsko,Policja, Pogotowie, WOPR, PCK, Straż Graniczna. Impreza miała na celu promowanie bezpiecznych postaw wśród najmłodszych mieszkańców Warszawy. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość zabawy kluczem telegraficznym. Bolesław SQ5PE skonstruował urządzenie połączone z kluczem i diodami led, które wydawało dźwięki w połączeniu z błyskami światła. Paru młodych ludzi zrobiło łączności pod okiem kierownika radiostacji. Główny trzon działania z dziećmi wziął na siebie Kol. Jerzy SP5DRE. Najnowszy członek MASR. Jego pomoc była niezastąpiona. Z kolei dla Służby Radiokomunikacyjnej Amatorskiej była to okazja na kontakt ze służbami profesjonalnymi i wolontariuszami-ratownikami. Nawiązane kontakty dają szansę na udział krótkofalowców w ćwiczeniach służb profesjonalnych. Jest to dla nas o tyle istotne,ze staramy się przywrócić znaczenie słowa SŁUŻBA występującego na naszych pozwoleniach.Maciej Muszalski SQ5EBM
Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej SP5MASR

Fot. Adrian Matusik SQ5AM
Galeria

Ćwiczenia z SP EMCOM PODKARPACIE

BezpieczeństwoMoi drodzy, 22.06 o 19:00 LT koledzy z SP8 pragną sprawdzić łączność między sieciami - stacjami sztabowymi, w ramach swoich ćwiczeń.

Prośba o obecność w piątek.

Stacja sztabowa: SP5MASR

Stacje pomocnicze proszone są o pomoc w ewentualnym odbiorze komunikatów. Poniżej lista stacji pomocniczych:

SQ5AM
SQ5OMO
SO5MAX
SQ5DRO
SP5SMY
SQ5T
SQ5NHL

Pozostali członkowie proszeni są o obecność i ewentualną pomoc w odbiorze. Szczególnie stacje z południa i płd-wsch Mazowsza.

Nasłuch na 145.5 oraz SR7V i SR9A

Poniżej program z SP8:

Termin: 22 czerwca 2018 roku

Godzina: 19:00-20:00 lok (17:00-18:00 UTC)

Organizator: SP EmCom Podkarpacie (Rzeszowska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa - OT18)

Sieci biorące udział: SP EmCom Małopolska (Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej) oraz SP EmCom Mazowsze (Mazowiecka Amatorska Sieć Ratunkowa)

Cel: sprawdzenie możliwości komunikacji pomiędzy stacjami z okręgów: SP5, SP8 oraz SP9 za pomocą istniejącej infrastruktury krótkofalarskiej (m.in. przemienniki) na paśmie VHF

Pasmo: 2m VHF analog

Osoba odpowiedzialna: Przemek Bratkowski SQ8NYB
Opis: przy wykorzystaniu lokalnych stacji i pozostałego zaplecza krótkofalarskiego, odbędą się próby przekazywania komunikatów pomiędzy okręgami SP5, SP8, SP9 na paśmie 2m vhf. Na początku zostaną zawiązane stacje NetControl. Każda stacja powinna posiadać stacje zapasowe, zgodne z kanonem łączności EmCom IARU. Wszyscy krótkofalowcy, członkowie sieci zobowiązani są do uczestnictwa. Należy podkreślić, iż nie należy zakłócać przebiegu ćwiczeń oraz być w ciągłej gotowości i nasłuchu. Będziemy się starać wykorzystywać przemienniki tarnowski i świętokrzyski, w związku proszę o nasłuch oraz na 145.500 MHz.

Promocja Sieci MASR na spotkaniu w Kampinosie

NewsyMASR była obecna podczas cyklicznej imprezy na polanie Jakubów w Kampinowskim Parku Narodowym. Dziękujemy Kolegom za przygotowanie pokazowej stacji.
Darowizna Na Przemiennik MASR RADOM

NewsyMoi drodzy, zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie w formie darowizny na zakup przewodu antenowego który potrzebny jest do ukończenia budowy przemiennika w Radomiu na pasmo 70cm DMR na maszcie Emitel Radom.
Kolejnym etapem jeśli pozwolą fundusze będzie uruchomienie przemiennika na pasmo 2m w analogu.
Wysokość zawieszenia anteny to 100m nad gruntem. Obejmował on będzie większą część woj mazowieckiego. Posłuży on wszystkim krótkofalowcom z w/w rejonu do łączności między stacjami oddalonymi od siebie jak również wykorzystany będzie do zabezpieczenia łączności kryzysowej. Instalacja wykonana będzie na dwa przemienniki na pasmo 2m i 70cm.

Koledzy z sieci MASR powiat Radomski poświęcili sporo nakładów finansowych w postaci zakupu potrzebnego sprzętu. Motorole GM350, Sterowniki do przemiennika, Duplexer, Antena GP6 Dual Band, Szafa OUTDOOR i inne.
Wpłata darowizny potrzebna jest na zakup przewodu antenowego 7/8 cala oraz elementów potrzebnych do montażu i połączenia.
Koszt takiego przedsięwzięcia to 3200 zł.
Koledzy z MASR powiat radomski otrzymali pomoc w formie dotacji z SP EMCOM PZK na zakup szafy OUTDOOR
Całą sprawę pilotuje Kolega Norbert SQ5DRO koordynator powiatowy MASR, za wiedzą i zgodą PZK oraz kierownictwa MASR PZK. Telefon kontaktowy do kolegi 600552165 oraz email sq5dro@gmail.com
Prosimy o wysyłanie do kolegi Norberta potwierdzeń bankowych w formie elektronicznej umożliwi to kontrolę wpływów i szybsze przekazanie darowizny.
Prosimy o wpłaty darowizn na cel zakup przewodu antenowego.
Poniżej znajduje się konto PZK, na które można przekazać darowiznę, z dopiskiem "DAROWIZNA NA ZAKUP PRZEWODU RADOM SP5MASR". Taką darowiznę możecie sobie później odliczyć od podatku.
Konto bankowe: BGŻ BNP Paribas S.A. 34 2030 0045 1110 0000 0408 9110
z dopiskiem " DAROWIZNA NA ZAKUP PRZEWODU RADOM SP5MASR ".
Pozdrawiam i jeszcze raz proszę Koleżanki i Kolegów o wsparcie inicjatywy kolegów z Radomia.
Maciej Muszalski SQ5EBM/SN5V
Koordynator Mazowieckiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej
Polskiego Związku Krótkofalowców - SP5MASR
http://masr.pl
Post dodany za zgodą Maćka SQ5EBM
Wygenerowano w sekund: 0.01